Формування толерантності в дітей у родині має багатоплановий характер. Родина є тим соціальним осередком, у якому починається формування толерантності та створюється психологічна ситуація, що забезпечує його подальший розвиток. У кожній родині складається своя індивідуальна виховна система.
Під процесом виховання толерантності мається на увазі створення простору прямої чи опосередкованої взаємодії з іншими за поглядами чи поведінкою людьми, їхніми співтовариствами, інакше кажучи, співіснування різного.
Виховання дітей у родині - спеціальна педагогічна діяльність батьків, у якій реалізується функція родини із соціалізації дитини. Дослідження показують: велика частина родин здійснює виховання на низькому рівні, неусвідомлено, стихійно, безвідповідально. Дітей виховують, дотримуючись моделей поведінки власних батьків, перекладаючи виховання на школу, не знаючи, що і як треба робити.
Для того, щоби батьки могли виховувати дітей у дусі толерантності, необхідне володіння відповідними знаннями, а саме: батькам потрібно формувати систему цінностей, в основі якої лежать такі загальні поняття, як консенсус (згода), компроміс, взаємоприйнятність і терпимість, прощення, ненасильство, співчуття, розуміння, співпереживання тощо.
Необхідно, щоби батьки усвідомлювали, що толерантність - це:
- соціокультурна основа ненасильства;
- передумова для вироблення суджень, основою яких є моральні цінності;
- особлива форма особистісного ставлення, в основі якого лежать розуміння та прийняття іншої культури й терпимість, що припускає допущення «інакомислення»;
- прояв індивідуальності людини, визнання її автономії та відповідальності за власний вибір, відкритості для духовної конкуренції, уміння критично мислити;
- витривалість стосовно несприятливих емоційних факторів, стійкість до стресу.
Прояв толерантності означає, що кожний вільний дотримуватися своїх переконань і визнає таке ж право за іншими. Це означає визнання того, що люди за своєю природою розрізняються за зовнішнім виглядом, становищем, мовою, поведінкою та цінностями і мають право жити у світі та зберігати свою індивідуальність. Це також означає, що погляди однієї людини не можуть бути нав'язані іншим. Необхідно зміцнювати дух толерантності та формувати відносини відкритості, уваги одне до одного й солідарності, сформувати готовність до дії й заохочувати в родині толерантність і ненасильство.
Відомий педагог А.Макаренко вважав необхідним у вихованні дітей таке: батьківський авторитет; виховання дисципліни; виховання у праці; ведення сімейного господарства; статеве виховання.
Виховуючи в дитині толерантність, можна використовувати досвід А. Макаренка та його гасло: «Якнайбільше вимог до людини та якнайбільше поваги до неї».
Сучасні родини сподіваються, що в сімейному житті вони знайдуть емоційно-теплі стосунки, що характеризуються відкритістю, довірою спілкування, взаємною повагою. На ділі досягти цього досить непросто.
Саме тому сучасній родині необхідно здійснювати заходи для профілактики девіантної поведінки в дітей. Пропонуємо дорослим членам родини:
- уникати фізичного насильства в родині, холодності;
- виключити образи, негативні оцінки на адресу дитини, придушення її особистості;
- не виявляти агресивної поведінки дорослими членами родини.
Немає коментарів:
Дописати коментар